English
  דף הבית צור קשר לגלריית תמונות
מפת האתר

אודות אל גליל

הרב יוסף פוליטי- מיסד הארגון "קרן אל גליל"

הרב יוסף פוליטי - מקים ארגון אל גליל
הרב יוסף פוליטי

ת.לידה: 09/04/1958

כתובת דוא"ל: yosef@elgalil.com

מנהל מוסד נחליאל, מגדל העמק

השורשים

הסבא, רבנו יומטוב פוליטי זצ"ל, עלה מאיזמיר שבטורקיה לארץ ישראל לאחר מלחמת העולם השנייה והקים את מפעל החוטים "טוי" בירושלים. הסבא שהיה סוחר עשיר בטורקיה ואדם ירא שמים מאד, ראה את המצב הקשה של היהדות הספרדית הדתית בארץ באותה תקופה, והתמסר להקמתה מחדש ולחיזוקה של ישיבת "פורת יוסף" שחרבה בזמן מלחמת השחרור. הוא שימש כגבאי הנאמן של הישיבה ופעל בכל כוחו למען חיזוקם ורווחתם של תלמידי הישיבה תחת שרביטו של המורה הגדול- הרב עזרא עטייה זצוק"ל. באותה תקופה הוציאה הישיבה בוגרים גדולי עולם רבים אשר פיארו ומפארים את כותל המזרח של עולם התורה הספרדי בארץ ישראל ובתפוצות. בשל מסירותו להצלת יהודים מיון בזמן השואה הנאצית, הוחלט לקרוא בירושלים רחוב על שמו- רחוב "רבנו פוליטי" בשכונת תלפיות.

האבא, ר' אליעזר פוליטי הי"ו, גדל עם אחיו בבית של תורה, אך התקופה הקשה של קום המדינה והניסיונות הרוחניים של אותה תקופה, הביאו אותו ואת אחיו למסלול שונה, מסלול של פעילות מלחמתית על כינונה והגנתה של מדינת ישראל, במסגרת הפלמ"ח וצה"ל. האבא לחם בכל מלחמות ישראל עד שנפצע במלחמת ששת הימים בקרב על שחרור שכונותיה של ירושלים המזרחית. במהלך השנים חל אצלו תהליך של חזרה למקורות ולשמירת המצוות, והיום זוכה בהגיעו לגבורות ללמוד במסגרת כולל לפנסיונרים בעיר מגוריו הרצליה.

האם, מרת ויקטוריה פוליטי, ילידת ירושלים למשפחות ברוך וג'יניאו אשר החזיקו בעיר העתיקה את יקב ג'יניאו המפורסם הייתה ילדה בזמן המצור הערבי על ירושלים ושחרור העיר בשנת 1948, אשר בין משחרריו היה גם ר' אליעזר פוליטי, בעלה לעתיד. בשנת 1956, בעיצומה של מלחמת סיני, התחתנו ההורים, כאשר החתן מקבל חופשה קצרה בעיצומם של הקרבות. לאחר שנה וחצי נולד בירושלים בנם הבכור, יוסף פוליטי.

לימודים

הרב יוסף פוליטי התחנך בשנות נעוריו בירושלים במוסדות חינוך כלליים, במסגרתם רכש השכלה יסודית ועל יסודית רחבה. את הפרק הזה בלימודיו סיים בתואר של הנדסאי פיזיקה ואלקטרוניקה מבית הספר להנדסאים של אוניברסיטת תל אביב, ולאחר מכן שירת בחיל האויר בתפקיד מקצועי. בתקופת לימודיו העל יסודיים התחיל לחפש את הדרך ללימוד התורה מתוך התעוררות ללכת בדרכו של הסבא הגדול, דרך שהובילה אותו לשיעורי תורה אצל רבו הגאון הגדול הרב יעקב אדלשטיין שליט"א רבה של רמת השרון ולאחר מכן לישיבת "אור שמח" שבירושלים, שם החליט לקבל על עצמו עול תורה. במשך שירותו הצבאי כאדם דתי הרבה לבקר בישיבת "כפר חסידים" ועם נישואיו לאשתו מרת רינה תחי' עבר לגור בקהילתו של הרב נחמן בולמאן זצ"ל במגדל העמק, שם המשיך לאחר שחרורו מהצבא ללמוד מספר שנים בכולל של הרב זצ"ל. תקופה זאת השאירה בו רושם חזק מאד שכן תקופת הלימודים בכולל ואחר כך העבודה החינוכית הקרובה במחיצתו של הרב בולמאן זצ"ל נמשכו כחמש עשרה שנה הזכורות לו כתקופה מיוחדת מאד בחייו, תקופה המליאה תוכן רוחני והכוונה של גדול בתורה. במשך השנים זכה להוציא תעודת השכלה תורנית גבוהה מהרבנות הראשית לישראל, והמשיך במסלול של חינוך תלמידים בגליל.

העבודה החינוכית

הפעילות החינוכית התורנית של הרב פוליטי החלה עוד בזמן לימודיו כאברך כולל במגדל העמק, בכולל האברכים של הרב נחמן בולמאן זצ"ל. בתקופה זאת נתבקש על ידי הרב לנהל את מוסדות החינוך שלו "נחליאל" אשר היו בתחילת דרכם. הרב פוליטי נכנס למשימה זאת מתוך הכרה בגודל הזכות והאחריות של הקמת מערכת חינוך תורנית בגליל, ובמשך השנים הראשונות עסק גם בהוראה וגם בניהול של המוסדות. לאחר זמן מה פנה אליו מנכ"ל רשת החינוך התורנית של הרב עובדיה יוסף שליט"א וביקשו לקחת על עצמו את התפקיד של מפקח חינוכי על תלמודי התורה באזור הצפון, משרה אותה הוא נושא כבר שנים רבות במקביל עם ניהולם הכללי של מוסדות "נחליאל" במגדל העמק. במשך השנים האלה היה הרב פוליטי שותף פעיל בהקמתם והתפתחותם החינוכית של מוסדות חינוך תורניים בגליל, אותם הוא מלווה מקרוב עד היום הזה. במשך השנים נשא במספר תפקידים ברשת החינוך התורנית, ביניהם מפקח פדגוגי ארצי, סמנכ"ל רשת החינוך ויו"ר המזכירות הפדגוגית ברשת. כמו כן שימש בתקופה מסוימת כמנחה מורים מטעם משרד החינוך. מתוך היכרות קרובה עם הקשיים וההישגים של תלמודי התורה ומוסדות החינוך התורניים בגליל, החליט ליזום לפני כשנתיים יחד עם חבריו המנהלים את הקמת הארגון "קרן אל גליל" אשר מאגד בתוכו עשרה מוסדות חינוך תורניים מעשרה ישובים בגליל וזכה לברכתו החמה של מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א.

לבלוג ענין פוליטי לחץ כאן
לויצבור יוסף בר- חידושי תורה לחץ כאן
חכם שלום ג'יניאו
חכם שלום ג'יניאו- מיסד יקב ג'יניאו בעיר העתיקה. בנו של חכם יעקב ג'יניאו שעלה לארץ מסלוניקי ב-1818, חי בירושלים ובחברון שם מקום מנוחתו.
תוית יין מיקב דויד ג'יניאו בעיר העתיקה בירושלים, נוסד בשנת .1940
כיכר ג'יניאו- נחלת שבעה, ירושלים
הרב יעקב אדלשטין שליט"א
הרב נחמן בולמאן זצ"ל
יסוד רשת החינוך התורני. בתמונה הרב עובדיה יוסף שליט"א, ולהבדיל בין החייים לחיים הרב בן ציון אבא שאול זצ"ל והרב יאודה צדקה זצ"ל
המלצת הרב עובדיה יוסף שליט"א לקרן אל גליל (בשמה הראשון קרן סייג לתורה)

Treenet